Menu
تسنیم منتشر کرد؛ گزارش نماینده زنجان و طارم در مجلس از جلسه رسیدگی به مسائل پتروشیمی زنجان
amiri
/ دسته ها: اخبار عمومی

تسنیم منتشر کرد؛ گزارش نماینده زنجان و طارم در مجلس از جلسه رسیدگی به مسائل پتروشیمی زنجان

نماینده زنجان و طارم درباره آخرین وضعیت طرح پتروشیمی زنجان با خبرگزاری تسنیم گفت‌وگو کرده است

تسنیم در خبری که از این گفت‌وگو منتشر کرده، نوشته:

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس از افتتاح پتروشیمی زنجان در سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: اگر تخصیص‌های صندوق توسعه ملی در موعد مقرر انجام شود قطعا این کارخانه در دو سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، روز گذشته (جمعه، هفت آذر) مصطفی طاهری در دفتر خبرگزاری تسنیم استان زنجان حضور یافت و مهمترین برنامه‌های کاری خود را به اختصار توضیح داد. نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس در این دیدار به مشکلات پتروشیمی زنجان اشاره (کرد) و اظهار داشت: در چند ماه گذشته چندین جلسه با هیئت مدیره پتروشیمی زنجان برگزار شد و در آن جلسه شخصاً مشکلات و گره‌های پیش رو این کارخانه را از زبان مسئولان این کارخانه جویا شدم. وی در ادامه با بیان اینکه افتتاح این کارخانه علاوه بر ایجاد اشتغال فراوان در استان، سبب رونق صنایع پایین‌دستی می‌شود، افزود: حتی بسیاری از واحدهای تولیدی در استان می‌توانند مواد اولیه خود را از پتروشیمی تهیه و سپس به تولیدات خود بپردازند.

طاهری با بیان اینکه یکی از اولویت‌های مجلس یازدهم احیای واحدهای تولیدی غیرفعال و نیمه‌فعال است، خاطرنشان کرد: متأسفانه بیش از 14 سال است که پتروشیمی زنجان به حال خود رها شده و در این سال‌ها وعده‌های زیادی برای تکمیل آن داده شده است.

وی با بیان اشاره به اینکه محیط پتروشیمی زنجان بیش از یک هزار هکتار است، یادآور شد:  خوشبختانه در سال‌های گذشته آب این کارخانه از طریق سد گلابر پیش‌بینی شده است ولی متأسفانه برخی از مشکلات اساسی و فرااستانی سبب شده این کارخانه پس از چندین سال فقط 33 درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشد.

این مسئول عنوان کرد: یکی از مشکلات اساسی پتروشیمی زنجان مشکلات ارزی است. این کارخانه برای تکمیل ناچار به خرید برخی تجهیزات از کشورهای اروپایی است و حتی سفارشات خود را ارسال کرده است ولی مشکلات ارزی سبب شده تجهیزات وارد کشور نشوند. البته خوشبختانه در جلسه روز چهارشنبه هفته گذشته که بین اعضای هیئت مدیره کارخانه، اعضای بانک مرکزی، مدیرعامل بانک عامل، اعضای صندوق توسعه ملی، علی نیکزاد عضو هیئت رئیسه مجلس و بنده برگزار شد مقرر شد که 360 میلیون یورو ارز برای این کارخانه از سوی صندوق توسعه ملی در چهار قسط تهیه شود که البته از این مبلغ، هیئت مدیره کارخانه موظف است یک چهارم را تهیه کنند. همینطور فاز نخست درخواست‌های هیئت مدیره پتروشیمی مقرر شد در فروردین 1400 انجام شود و پس از آن طی چند مرحله دیگر درخواست‌ها انجام شود.

وی با ابراز خرسندی از حل شدن مشکلات "پتروشیمی زنجان" در آینده نزدیک خبر داد و افزود: اگر تخصیص‌های صندوق توسعه ملی در موعد مقرر انجام شود امیدواریم این کارخانه در سال 1401 به بهره‌برداری کامل برسد.

به کانال پتروشیمی زنجان بپیوندید(به کانال خبری پتروشیمی زنجان بپیوندید)به کانال پتروشیمی زنجان بپیوندید

Print
714 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
 

انتخابگر پوسته

دی ان ان